Gebelikte rahim ağzı sürüntüsünden yapılan genetik tarama

0
718

2 kasım 2016 da “Science Translational Medicine” dergisinde yayınlanan yeni bir makalede rahim ağzı kanserini taramak için kullandığımız ve kadınların yakından bildiği  smear testi ile, gebe kadınlarda prenatal tanı amacıyla yani bebekte problem olup olmadığını anlamak için kullanılabileceğine dair bir çalışmanın sonuçları yayınlandı.

Çalışmada bebekte sorun olup olmadığı 5. haftadan itibaren tespit edilebileceği bile iddia ediliyor.

Günümüz Kadın Hastalıkları ve Doğum biliminde gebelikler ile ilgili en büyük sorun ilerleyen anne yaşı. Artık kadınlar daha ileri yaşta gebe kalıyor. İlerleyen anne yaşının getirdiği sorunlardan biri de oluşan gebelik ürününde bazı geneyik sorunlar olması. Bunun halk arasında en bilineni Down Sendromu (trizomi 21).

Günümüz pratiğinde gebe kalan her kadına tarama testleri öneriliyor. Bunlar arasında ikili, üçlü dörtlü test olarak bilinenler var. Son dönemde 10. haftadan itibaren kullanılmaya başlanana anne kanında bebeğin DNA’sı (bebeğin genetik materyalleri) da bu tarama modalitelerinin arasına girmiş durumda.

Tarama testlerinde risklil bulunanlar ileri değerlendirme amacıyla girişimsel işlemlere yönlendiriliyor. Bunların arasında Koyonik Villus Örneklemesi (CVS), Amniyosentez ve Kordosentez var.

Bu girişimsel işlemler tabi ki de yanında düşük riskini de getiriyor.

Ancak yayınlanan bu çalışmada gebelikte hiçbir riski olmayan smear  işlemi ile bebeğe ait hücreler (trofoblast) bulunuyor ve bunlardan değerlendirme yapılabiliyor.  5.gebelik haftasında doğru biçimde alınan smearde %99.9 -%100 olasılıkla çocuğa ait hücrelerin saptandığı, incelenebildiği bildirilmiş.  Çalışma grubunun 20 gebeden oluşması şimdilik yeni çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.

http://stm.sciencemag.org/content/8/363/363re4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here