Ekstrem Prematüriteye Çözümler; Yapay Plasenta!

0
129

Araştırmacılar çok küçük prematürelere yapay rahim oluşturması amaçlanan yapay plasenta üzerinde çalışıyor!

Teknoloji klinik deney yapmaya elverişli hale henüz gelebilmişken araştırmacılar büyük ilerleme kaydettiklerini belirttiler. Vücudun tamamen dışında, yapay plasenta 5 tane aşırı prematüre kuzuyu 1 hafta canlı tutabildi.  Kuzular, yapay plasentaya, ECMO vazifesi görüyor, ilk  nefeslerini dahi almadan transfer edildiler.

Yaklaşık bir dekattan fazla süren çalışmanın temel amacı; extreme prematürilere morbidite veya ölüme neden olmadan rahim dışında gelişimlerini devam ettirecekleri yapay plasenta yapmak!

Prematürite tedavisindeki anlamlı gelişmelere rağmen, ileri derecede prematüre doğan bebeklerin uzun dönem morbidite ve mortalitelerinde herhangi bir değişikliğe neden olmadı. Nedeni ise basitçe anlatmak gerekirse; vücutlarının rahim dışındaki bir yaşama hazır olmamaları.

Tweet: Tamamen rahim dışında gelişecek bir gebelik artık mümkün görünüyor. Matrix’e adım adım

Araştırmacılar bu sorunu rahim içi çevreyi yapay olarak tekrar oluşturma ile çözülebileceğini düşünmüşler. Bu küçük bebekleri fetus gibi tedavi etmeleri gerektiklerine karar vermişler.

Peki nasıl çalışıyor?

Yapay plasenta rahim içi çevreyi taklit ederek mekanik ventilasyon olmadan gaz değişimini sağlayan bir cihaz. Rahim içi ortam tekrar oluşturularak bebğin doğum sonrası hayata uyum sağlaması için gereken büyüme şansını ona tekrar vermeyi amaçlıyor!

Önümüzdeki 5 sene içerisinde, araştırmacılar bir kuzuyu aşırı prematüre dönemden normal yeni doğan fizyolojisine sahip hale getirecek kadar yapay plasentayı geliştirmeyi amaçlıyorlar.

Kaynak: Michigan Üniversitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here